16 Ağustos 2015 Pazar

Tuçe Öğretmen: "1.Sınıf karnem hep pekiyi değildi."

Öğretmen olmak her babayiğidin yapacağı bir iş değildir. Öğretmenin bazı gerekliliklerini babamdan öğrendiğim aşikar.. Ilımlı olmak, Sağduyulu olmak, Her zaman gülümsemek, Öğrencilere değerli olduklarını hissettirmek, yeri geldiğinde öğretmeni gibi değil arkadaşıymış hissi vermek, tüm sorunlarını seninle çözebileceğine inandırmak, yeri geldiğinde anası, babası yerine koymak, öğrenciyle arasına asla ve katta o katı çizgilerden çizmemek ve en önemlisi DERSİNİ ANLAT ÇIK! Hocası olmamak... Çocuğa ders dışında da önemli olduğunu hissettirmek.

Her zaman söylerim ki ders dışında da daha önemli bir hayatımız var. Okul hayatımızın sadece bir kısmını oluşturuyor. Bu hayatta her zaman başarılı olunur. Başarısızlık, derslerin iyi olması değildir. Saygı, sevgi, ilgi, merak bunlardan birinde kendini daha önde tutar her zaman insan ve her zaman birine tutunarak hayatına devam eder.

Örnek verelim; Tuçe Öğretmen.
İlkokul 1.sınıf (hatırlayamıyorum bile) Matematik belli bir dönem gerçekten aşılmaz bir sorun gibi gelmişti bana bunlardan biri de 1.sınıf... Babamın matematik öğretmeni olması şöyle dursun ön yargılar yıkılmadan isterse babam Einstein olsun! Matemtiğim 3(orta) düşmüştü. Umurumda mı tabi ki de hayır..

Peki ya? Öğretmen olarak siz kızınızı neden Meslek Lisesine gönderdiniz diyen zihniyet? Meslek lisesinde okuyan öğrencilerin çoğu ailesi çok iyi durumda olmayan, eğitimi çok iyi olmayan çocukların gönderildiği yerdi. İlle de Matematik dediler. Ama hayat Matematikten ibaret değildi. Bilgisayarın algoritmasını öğrenildikten sonra ilk matematik sınavında 96 almıştım. İşte Matematiğe ulaşmanın kolay yolu da bilgisayar ve bilişimdi.

Ortaokuldan sonra Matematiğim evet hep çok yüksekti. Peki ya ilkokulda ve ortaokulda bu kızın matematiğe kafası basmıyo diyenler? Ateistler bunu da açıklayın!!!

Bunda da ders çıkarmak gerek ki her çocuk her derstte başarılıdır. Yeter ki o ilgiyi o merakı o ışığı çıkartmanın yoluna bakmaktır. Bu da hem öğrenci de hem öğretmen de biten bir iş. Öğrencinin kendisini tanıması lazım. Öğretmenin en iyi rehber olması lazım.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Öne Çıkan Yayın

Hibernate Nedir?

Hibernate Nedir? Veritabanı işlemlerinde bize yardımcı olan, obje kavramından uzaklaşmadan işimize devam etmemizi sağlayan bir yapı. Artık...